Profilaktyka

Zagadnienia dotyczące profilaktyki

Dlaczego warto usuwać kamień?

Gdy nieprawidłowo lub za krótko szczotkujemy zęby pozostają na nich bakterie, które tworzą początkowo niezauważalny osad. Po około 48 godzinach nieusunięty osad twardnieje i przylega na stałe do zęba. Jest już wówczas niemożliwy do usunięcia poprzez szczotkowanie. W następnym etapie tworzy się kamień. Bakterie w nim zawarte wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę. Wytwarzają też toksyny, które powodują stan zapalny dziąsła wokół zęba co objawia się opuchnięciem, krwawieniem i zaczerwienieniem oraz przykrym zapachem z ust. Z czasem dochodzi do zniszczenia kości i chwiania się zęba.

Zabieg usunięcia kamienia jest bezbolesny. Polega na rozbiciu go za pomocą specjalnej końcówki przenoszącej drgania ultradźwiękowe (skaler). Po usunięciu kamienia zalecane jest piaskowanie w celu zlikwidowania pozostałego na zębach osadu, wypolerowanie powierzchni zębów i zastosowanie stężonego preparatu fluoru.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Podczas zabiegu piaskarka stomatologiczna pod ciśnieniem przyspiesza cząsteczki specjalnego proszku, który w kontakcie z powierzchnią zęba ściera osady nazębne i przebarwienia. Po piaskowaniu zębów wykonujemy fluoryzację zębów w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.