Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania często zadawane przez naszych pacjentów.
Leczenie endodontyczne to leczenie miazgi zęba, czyli bogato unerwionej i unaczynionej tkanki wypełniającej jamę zęba, która odżywia ząb i pełni funkcję czuciową. W sytuacji głębokiej próchnicy, nieszczelnego wypełnienia, urazu lub przeciążenia w zgryzie dochodzi do zapalenia nerwu zęba, co objawia się silnym bólem. Leczenie endodontyczne bazuje na dwóch sposobach postępowania. Pierwszym jest leczenie zachowawcze, czyli ratowanie żywej miazgi. Drugim, stosowanym w przypadku zaawansowanego procesu chorobowego, jest usunięcie zmienionej zapalnie tkanki zęba.
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, czyli rozmowy z pacjentem lekarz wykonuje badania niezbędne do postawienia właściwej diagnozy: badanie wzrokiem (obecność ubytków i wypełnień, wygląd dziąsła, kolor zęba), badanie dotykiem (wrażliwość na opukiwanie), badanie miazgi (wrażliwość na niską temperaturę), badanie RTG lub ewentualnie ocena zdjęć z poprzedniego leczenia.
Wybór metody leczenia endodontycznego zależy od tego jak zaawansowany jest proces chorobowy w obrębie zębiny, miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie to odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na chemicznym i mechanicznym opracowaniu kanałów korzeniowych w celu usunięcia chorej tkanki, oczyszczeniu kanałów i przygotowania ich do wypełnienia. Kolejnym etapem jest szczelne wypełnienie kanałów gutaperką (rodzaj żywicy).
Ostatnim etapem jest odbudowa korony zęba poprzez wypełnienie światłoutwardzalne lub wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, a na nim korony protetycznej. W trakcie leczenia wykonuje się niezbędne zdjęcia RTG.
Największą zaletą leczenia endodontycznego jest uratowanie zęba i przedłużenie jego prawidłowego funkcjonowania na długie lata. Pomimo, iż jest to bardzo skomplikowana metoda leczenia warto skorzystać z szansy uratowania zęba.
Jeżeli ząb nie zostanie poddany temu leczeniu w odpowiednim momencie, to zapalenie może rozszerzyć się nawet na cały organizm pacjenta. Zbyt późne podjęcie leczenia może zakończyć się utratą zęba. Jego brak to nie tylko problem estetyczny. Pozostałe zęby tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać. Brak nawet pojedynczego zęba może być przyczyną poważnych wad zgryzu i ubytków kostnych.
Ponowne leczenie endodontyczne (retreatment) jest bardziej skomplikowane od leczenia pierwotnego. Jest ono wymagane gdy ząb po leczeniu kanałowym daje dolegliwości bólowe, gdy kanały nie są wypełnione na całej długości, gdy zmiany w kości wokół korzeni nie goją się mimo przeprowadzonego leczenia pierwotnego.
Polega ono na usunięciu zawartości kanałów, dokładnym ich opracowaniu i szczelnym wypełnieniu.
Zęby po leczeniu kanałowym są osłabione na skutek znacznej utraty własnej tkanki. Przyczynia się do tego próchnica, uraz oraz konieczność wykonania przez lekarza dostępu do komory zęba. Często aby skutecznie i na trwałe odbudować ząb należy najpierw zacementować włókno szklane, które wzmocni całą konstrukcję.
Zdjęcia RTG są nieodzownym elementem leczenia kanałowego. Pozwalają one ocenić stan kości wokół korzeni, ilość, przebieg, szerokość i stopień krzywizny kanałów w korzeniach. Wykonujemy je też na koniec leczenia aby ocenić prawidłowość wypełnienia kanałów.
Zdjęcia pozwalają ocenić czy zmiany okołowierzchołkowe ulegają gojeniu czy też powiększają się i czy nie jest potrzebna interwencja chirurgiczna.
Na zdjęciach RTG widoczna jest też próchnica. Za ich pomocą można wykryć próchnicę nie widoczną gołym okiem, np. na powierzchniach stycznych. Służą do oceny szczelności wypełnienia a także do diagnozy złamań i resorpcji.